Test na dysleksję

0
6410
Test na dysleksję

Dysleksja jest coraz częstszym problemem wśród młodzieży wczesnoszkolnej. Dawniej ta dysfunkcja była pomijana i niedostrzegana przez oświatę. Znane są przypadki nie zdania matury przez błędy ortograficzne. Dziś osoby z dysleksją mogą posiadać słowniki ortograficzne na ważnych egzaminach. Ważne, żeby odpowiedzieć sobie na pytanie. Czy ludzie z dysleksją są w stanie pozbyć się tej dolegliwości, nauczyć się tego wszystkiego? Czy jednak jest to zaburzenie na tyle poważne, że niemożliwa jest nauka w tym kierunku i powinniśmy zwyczajnie zaakceptować, że nie każdy potrafi poprawnie pisać.

Dysleksję można wykryć już na bardzo wczesnym etapie edukacji, jednak prawidłową diagnozę można postawić dopiero po upływie 10 roku życia. Ważne jest aby postawienie takiej diagnozy było poprzedzone badaniem psychologicznym i terapią korekcyjno-kompensacyjną. Ma to wykluczyć wszelkie inny przyczyny popełniania błędów przez nasze dziecko. Nauczyciel w przedszkolu lub zerówce może zauważyć wczesne symptomy dysleksji. Do tak zwanej grupy ryzyka dysleksji można zaliczyć dziecko w drugim semestrze klasy pierwszej. Nauczyciel, który zauważy pierwsze objawy dysleksji powinien skierować dziecko na pierwszą diagnozę. Może to zrobić także terapeuta, pedagog lub logopeda.

Dzieci, które ukończyły dziesiąty rok życia i nadal mają problemy z dysleksją pomimo udzielonej pomocy pedagogicznej powinny koniecznie przejść diagnozę kontrolną w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Jednoznaczna diagnoza dysleksji jest możliwa dopiera po wizycie w tej poradni. Bardzo ważne jest, żeby pamiętać, że inteligencja dzieci dyslektycznych nie różni się poziomem od dzieci pozbawionych tej dysfunkcji. Dlatego też często niesłusznie są one przedstawiane jako te mniej inteligentne czy uzdolnione. Zdarza się nawet, że ich inteligencja przewyższa rówieśników i kształtuje się na bardzo wysokim poziomie.

Podstawowy problem stanowi umiejętność pisania i czytania. Uczą się one tych czynności znacznie wolniej i mniej skutecznie. Potrzebują więcej czasu żeby opanować zasady ortograficzne, jednak nie znaczy to, że odstają w kwestii przedmiotów ścisłych. Bardzo widocznym objawem jest niestaranny charakter pisma, popełnianie wielu błędów ortograficznych, mylne wymawianie podobnie brzmiących głosek i liczne pomyłki w zapisie liter, które wyglądają podobnie. Mimo wiele większej świadomości niż w dawnych czasach nadal wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że odpowiednio przygotowane zajęcia i terapia mogą bardzo pomóc osobom z dysleksją i nawet prawie całkowicie wyeliminować tę dysfunkcję. P

oza pogardą dla takich osób drugim poważnym problemem jest też bagatelizowanie tej przypadłości przez osoby z dysleksją. Często podchodzą one do tego problemu jak do czegoś czego nie da się wyeliminować. Ważna jest akceptacja samego siebie ale jeszcze ważniejsza jest praca nad swoimi słabymi punktami. Tym bardziej jeżeli jesteśmy w stanie je wyeliminować albo chociaż zminimalizować.

W internecie dostępny jest specjalny test na dysleksję dla dzieci oraz osób dorosłych. Wyniki takiego testu mogą być pomocne jednak nie powinny stanowić podstawy do wyrokowania na temat tego czy posiadamy czy też nie posiadamy tej dysfunkcji. Warto zauważyć, że problemy z dysleksją nie wynikają z lenistwa czy złej wiary takiej osoby, tylko z genetycznych uwarunkowań na które taka osoba nie ma już wpływu. Osoby z dysleksją mają liczne parytety takie jak wydłużony czas pisania egzaminu czy możliwość używania słowników ortograficznych, które pomagają znacznie takim osobom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here