Objawy dysleksji

0
3753
objawy dysleksji

Dysleksja jest wbrew pozorom bardzo uciążliwą chorobą, która można utrudnić dziecku pracę w szkole, a dorosłemu w pracy. Objawy dysleksji mogą przyjmować różną postać i zwracanie uwagę na każde z nich jest niezwykle ważne. Warto wiedzieć o tym, że nad dysleksją można pracować, co jest prostsze i bardziej skuteczne jeżeli zostanie ona wystarczająco wcześnie wykryta.

Jakie są objawy dysleksji?

Pierwszymi objawami, na które uwagę powinno się zwrócić to nieładny, wręcz brzydki i nieczytelny charakter pisma dziecka. Zauważalne jest również wyjeżdżanie z linijek w trakcie podejmowania pisania, częste mylenie ze sobą liter oraz powtarzające się stale błędy w tekście w zeszytach szkolnych. Dziecko mimo znania wszelkich zasad poprawnego pisania popełnia mnóstwo błędów i samo nie wie dlaczego. Ogólnie jeżeli zauważy się takie zjawiska albo nauczyciele zwrócą na to uwagę w szkole, to warto wybrać się z dzieckiem do specjalisty, aby potwierdził albo wykluczył dysleksję. Tak naprawdę objawy dysleksji mogą wystąpić niekiedy znacznie wcześniej niż w wieku szkolnym, tylko że wtedy nikt nie kojarzy ich z ewentualnym rozwojem choroby w przyszłości.

Dzieci, które są dyslektykami, zwykle w okresie najwcześniejszym pomijają etap raczkowania i niemalże od razu zaczynają samodzielnie chodzić. Oczywiście nie jest tak, że jeżeli dziecko zacznie szybko chodzić to od razu jest dyslektykiem. Innym specyficznym objawem u dzieci, u których w latach kolejnych stwierdzona została dysleksja, bardzo późno zaczęły mówić. Następnie dziecko zaczyna też mieć problem z budowaniem różnych rzeczy z klocków albo układaniem puzzli. Oczywiście w takim okresie trudno powiedzieć, że dziecko ma dysleksję. Wszystkie te objawy mogą wystąpić również u zdrowych dzieci. Powinniśmy się zacząć nieco martwić jeżeli wszystkie wystąpią równocześnie. Oznacza to, że dziecko będzie miało w latach najwcześniejszych wszystkie wymienione wcześniej problemy. Aby jednak zdiagnozować, czy dziecko, aby na pewno jest dyslektykiem, należy nieco poczekać. Inny objaw zauważalny u dzieci z dysleksją to trudności z koncentracją oraz pamięcią.

Dyslektyk będzie z pewnością potrzebował znacznie więcej czasu na nauczenie się wierszyka niż inne dzieci. Na lekcji ciężko mu się będzie również skupić na jednym konkretnym zadaniu. W pełni można mieć jednak pewność, że dysleksja wystąpiła dopiero w latach późniejszych, jak dziecko właśnie nauczy się pisać. To wtedy należy zwracać uwagę na to, czy dziecko nie popełnia cały czas błędów ortograficznych, czy ma nieczytelne pismo. Przy popełnianiu błędów w pisaniu w przypadku dyslektyków charakterystyczne jest pomijanie liter. Oznacza to, że nie popełniają oni tylko błędów typowo ortograficznych. Przykładowo zapomną w jednym wyrazie dopisać jednej literki.

Charakterystyczne jest to, że w momencie kiedy dziecko sprawdza swoją pracę następnie dalej większości błędów nie jest w stanie zauważyć. Po prostu pomija je wzrokiem, nie widzi ich, dopóki ktoś mu ich nie wskaże. Na objawy dysleksji należy zwracać uwagę, ponieważ jeżeli zostanie ona stwierdzona, to dziecko dostanie więcej czasu na wszystkich egzaminach szkolnych, będzie lżej traktowane przez nauczycieli jeżeli chodzi o popełnianie błędów. Dłuższy czas podczas egzaminy pozwoli na sprawdzenie na spokojnie całej pracy i wychwycenie możliwie jak najwięcej popełnionych błędów. Z pewnością dziecku cierpiącemu na dysleksję ciężko będzie napisać egzamin, szczególnie z języka polskiego w tym samym czasie, co dzieci zdrowe. Stąd też rodzice powinni się tym zainteresować.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMetoda Warnkego
Następny artykułCo to jest dysleksja?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here