Metoda Warnkego

0
1845
Metoda Warnkego

Dysleksja to temat szeroko znany w polskim społeczeństwie od ponad trzydziestu lat. Dysleksja to nic innego jak schorzenie, które sprawia, że osoby na nie cierpiące, mają duże problemy z czytaniem i pisaniem mimo tego, że są one do tego intelektualnie zdolne. Dysleksja najczęściej dotyka dzieci i to jeszcze w wieku przedszkolnym.

Sam termin dysleksji został pierwszy raz szerzej opisany dopiero w 1968 roku w trakcie trwającej wówczas Konferencji Neurologów. Według niektórych badań z dysleksją może zmagać się nawet 12 procent uczniów. Warto tu jednocześnie podkreślić, że chłopcy są bardziej podatni na to schorzenie niż dziewczynki. Osoby, które cierpią na dysleksję mają nie tylko zaburzenia czytania i pisania. Dzieci, które mają dysleksję mogą mieć również problemy z odróżnianiem od siebie dźwięków czy nawet kształtów. Osoby z dysleksją mają także problemy z znajdowaniu różnić między zapisywanymi cyframi i literami. Skutkiem takiego zaburzenia w odbiorze liter i cyfr są oczywiście częste błędy ortograficzne na które skazane są młode osoby z dysleksją. Jest to jeden z sztandarowych i najlepiej rozpoznawalnych złych skutków dysleksji, trzeba mieć jednak na uwadze fakt, że sam fakt, że dane dziecko popełnia dużo błędów ortograficznych, nie musi wcale jeszcze przesądzać o tym czy posiada czy nie posiada dysleksji.

Istnieje wiele metod do zwalczania i leczenia dysleksji. Jedną z takich metod jest opowiadanie dyslektykom różnego rodzaju historii przy pomocy obrazków, rysowanie obrazków z pamięci czy gra w scrabble.

Inną, ale za to coraz bardziej popularną metodą jest metoda Warnkego. Na czym ona polega? Jest to przede wszystkim metoda którą wyróżnia to, że skupia się ona na przyczynach problemów jakie wywołuje dysleksja, a nie na objawach w trakcie diagnozy czy później terapii.

Pozytywne działanie metody Warnkego zostało już wielokrotnie potwierdzone w licznych badaniach weryfikujących skuteczność tej metody.

Metoda Warnkego jest od wielu lat stosowana przez licznych terapeutów w wielu krajach Europy takich jak Niemcy, Austria czy Szwajcaria. W Polsce jest to metoda stosunkowo nowa i nowatorska, ponieważ po raz pierwszy zaczęto ją stosować w naszym kraju dopiero w 2010 roku.

Należy wiedzieć, że metoda ta pozwala osobom z dysleksją na istotne poprawienie swojego funkcjonowania w zakresie dysleksji i problemów w nauce. Wszystko to dzięki precyzyjnie opracowanemu procesowi opierającym się przede wszystkim na kompleksowym postępowaniu diagnostycznym i treningom, które muszą być w takich wypadkach dobrane indywidualnie do zapotrzebowania każdej konkretnej osoby.

Metoda Warnkego zostałą opracowana przez Freda Warnkego na bazie jego 15 długich lat badań naukowych. Na podstawie wyników tychże badań Warnke stworzył swoją metodę i oparł ją na trzech podstawowych założeniach.

Pierwszym z założeń jest automatyzacja przetwarzania spostrzeżeń w obszarze słuchu, wzroku i zdolności motorycznych. Drugą z założeń Warnkego jest automatyzacja koordynacji półkul mózgowych osoby z dysleksją przy pomocy Lateral – Trainer – Professional. Trzecim z filarów metody Warnkego jest rozwój i automatyzacja języka wzrokowego.

Lateral – Trainer – Professional to z kolei specjalne urządzenie, którego celem jest poprawa współpracy półkul mózgowych dyslektyka poprzez celowe angażowanie na zmianę prawej i lewej półkuli dzięki przetwarzaniu bodźców słuchowych i wzrokowych.

Metoda opracowana przez Freda Warnkego i idąca z nią terapia składa się z dwóch ważnych etapów. W pierwszym etapie dąży się do redukcji nieprawidłowości w zakresie funkcji podstawowych. W drugim natomiast dąży się do ich utrwalenia oraz do polepszenia komunikacji między prawą a lewą półkulą.o ma lat.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułĆwiczenia dla dyslektyków
Następny artykułObjawy dysleksji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here