Psycholog online – jak wybrać najlepszego specjalistę oraz co zrobić, by wizyta była skuteczna?

0
409
Psycholog online

Wiele osób zastanawia się nad tym, aby wybrać spotkania online z psychologiem. W ten sposób można uzyskać potrzebną pomoc, a przy okazji zaoszczędzić czas i energię. W jaki sposób wybrać najlepszego psychologa online? Z kim warto się skonsultować? Podpowiadamy.

Jak wybrać najlepszego psychologa online – kluczowe kryteria wyboru specjalisty

Pierwszym i najważniejszym kryterium, związanym z wyborem specjalisty, jest indywidualny problem klienta. Przykładowo osoba, która podejrzewa u siebie zaburzenia odżywiania, powinna porozmawiać z psychologiem specjalizującym się w psychodietetyce. Z kolei klient, który cierpi na pewne zaburzenia seksuologiczne, może skontaktować się z psychologiem seksuologiem. Kolejnym kryterium jest czas potrzeby na wyleczenie danego zaburzenia lub też zmniejszenie objawów. W przypadku ogólnych problemów życiowych, osobistych, relacyjnych, zwykle czas ten może być dłuższy niż w sytuacji, gdy trudności są kryzysowe i konieczne jest natychmiastowe działanie. Z kolei w przypadku zaburzeń osobowości, depresji lub uzależnień, najlepszą opcją będzie psychoterapia online, na przykład w nurcie poznawczo-behawioralnym. 

Sposoby na przeprowadzenie skutecznej konsultacji z psychologiem online – wskazówki dla pacjentów

Konsultacja psychologiczna online może być niezwykle skutecznym rozwiązaniem wielu różnych problemów. Oczywiście pomoc psychologiczna w formie zdalnej jest tak samo skuteczna jak ta stacjonarna, co wynika z dotychczasowo przeprowadzonych badań. Psycholog online pomoże zarówno w formie krótkoterminowej, jak i długoterminowej. Pacjenci powinni wybrać specjalistę o odpowiedniej wiedzy i doświadczeniu, a dodatkowo zadbać o wewnętrzną motywację. 

Z kim warto się skonsultować – specjalizacje psychologów online w Polsce

W Polsce istnieje wiele specjalizacji psychologów, a do tych najbardziej popularnych można zakwalifikować neuropsychologię, seksuologię, psychodietetykę, psychologię sportu oraz interwencję kryzysową. Dobrze jednak pamiętać o tym, że w przypadku psychoterapeutów znaczenie ma nurt, w którym działają. Najbardziej popularna jest psychologia poznawczo-behawioralna, jednak na uwagę zasługuje także psychologia humanistyczna i systemowa. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here