Ćwiczenia dla dyslektyków

0
2920
Ćwiczenia dla dyslektyków

Dysleksja to zaburzenie, które charakteryzuje się trudnościami w opanowaniu poprawnego pisania i czytania. Dzieci i młodzież z dysleksją z jej powodu mogą gorzej radzić sobie w szkole. O ile nie da się jej całkowicie wyzbyć, tak dysleksję można zredukować poprzez odpowiednie ćwiczenia. Wymagają jednak one dużej dozy cierpliwości i systematyczności, by zaczęły przynosić efekty. Niezbędne jest również wsparcie i zrozumienie ze strony rodziców. Ważne jest, by dziecka nie zniechęcać.

Wbrew powszechnemu mitowi, uczenie się na pamięć reguł gramatycznych nie jest odpowiednią drogą – dysleksja nie jest ani lenistwem, ani unikaniem nauki, nie wolno więc za nią karać ani porównywać wyników dziecka do osiągnięć jego rówieśników. Aby ją opanować, należy sięgnąć po fachową pomoc i użyć innych metod niż przy standardowej nauce pisania i czytania. Równie ważne jest wsparcie pedagoga, który pomoże jemu i jego rodzicom zrozumieć problem. Nie jest to zaburzenie wymyślone przez dziecko na złość rodzicom. Samą dysleksję można podzielić na kilka rodzajów:dysleksja oznacza trudności w opanowaniu sprawnego czytania, dysortografia z kolei utrudnia opanowanie poprawnej pisowni. Dysgrafia to trudności w zapanowaniu nad pisownią, gdy dziecko pisze ręcznie. Z kolei dyskalkulia to zaburzenie utrudniające opanowanie zasad matematycznych i liczenia.

Jakie ćwiczenia dla dyslektyków warto wykonywać i kiedy je zacząć? Tutaj sprawdza się stara zasada im szybciej, tym lepiej. Wcześnie zdiagnozowana dysleksja pozwala na wcześniejsze rozpoczęcie ćwiczeń i tym samym lepsze zapanowanie nad zaburzeniem. Ćwiczenia powinny być przeprowadzane w atrakcyjny sposób i pełny zrozumienia sposób i wzmacniać pamięć wzrokową, słuchową i spostrzegawczość. Nie wolno dzieci do takich ćwiczeń zniechęcać, gdyż w ten sposób nie odniesie się pozytywnego rezultatu.

Aby wzmocnić umiejętność czytania i pisania można przeprowadzać następujące ćwiczenia: wstawianie odstępów między wyrazami w tekście, w którym słowa są ze sobą połączone, albo wstawianie odpowiednich znaków interpunkcyjnych. Pomocą służą gry typu scrabble albo domino obrazkowe lub literowe. Można również wyszukiwać wyrazy ukryte w innych, dłuższych wyrazach. Ciekawym ćwiczeniem jest też rozpoznawanie obrazków na podstawie słownego opisu. Dziecko dyslektyczne powinno też ćwiczyć wyszukiwanie w tekście konkretnych wyrazów lub liter albo też układać zdania z rozsypanki, w której znajdują się całe słowa lub sylaby. Ćwiczenie, które łączy kilka elementów, polega na pokazaniu dziecku obrazka, a następnie poproszeniu go o wypisanie znajdujących się tam elementów. Tak wypisane słowa powinno ułożyć w kolejności alfabetycznej albo spróbować ułożyć z nimi zdanie.

W przypadku dysortografii pod ręką zawsze powinien być słownik ortograficzny. Warto zachęcić dziecko do tworzenia własnego słownika – własnoręczne zapisywanie w zeszycie słówek, które sprawiają mu trudność i podkreślenie albo pomalowanie problematycznej litery ułatwią zapamiętywanie poprawnej pisowni. W takim zeszycie mogą znaleźć się również wyrazy pokrewne, przysłowia, związki frazeologiczne, jak również rysunki, które ułatwią skojarzenie zasady ortograficznej. Warto również skorzystać z krzyżówek ortograficznych, które zaciekawią dziecko.

Niezależnie od wybranego zestawu ćwiczeń, aby przyniosły one efekty, należy zadbać o ich codzienne wykonywanie. Tylko dzięki nim i cierpliwości, dużej dozie zrozumienia ze strony rodziców i nauczycieli, dziecko dyslektyczne wyniesie z nich pozytywny skutek.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułTest na dysleksję
Następny artykułMetoda Warnkego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here