Sławni dyslektycy

0
3062
sławni dyslektycy

Dysleksja to problem dotykający prawie 10% populacji. Polega na trudnościach związanych z czytaniem i pisaniem. Dzieciom posiadającym to zaburzenie często przykleja się łatkę gorszych i mniej inteligentnych od swoich rówieśników. Jednak wykorzystana w odpowiedni sposób może pomóc w osiągnięciu największego celu zawodowego czy prywatnego, czego dowodem są sławni dyslektycy, o których poniżej.

Po pierwsze wspomnieć należy, że dysleksja to nie przekleństwo. Jeśli podejść do niej w odpowiedni sposób to zaburzenie to pozwala osobie na nie cierpiącej postrzegać świat w sposób zupełnie odmienny od zwykłego człowieka. Powstała nawet książka szeroko opisująca to zagadnienie, gdzie wskazane zostały zalety bycia dyslektykiem. Dzięki temu myślenie odbywa się na poziomie obrazowym, osoby też często są dużo wrażliwsze i bardziej empatyczne. Cechuje ich również wysoka kreatywność, dzięki czemu świetnie sprawdzą się w takich zawodach jak grafik czy ilustrator czy nawet aktor i pisarz.

Kim byli sławni dyslektycy?

Pierwszym dowodem na pokonanie zaburzenia dysleksji jest Adam Mickiewicz. „Pan Tadeusz” jako jego największe dzieło nie posiada nawet iskry dowodu na to, że pisarz zmagał się z tym zaburzeniem. Mężczyzna nienawidził kaligrafii, często miewał problemy z odczytywaniem i pisaniem liter. Udowodnił jednak, że tak mały problem nie ma wpływu na to co chciał robić w swoim życiu. Tymi samymi cechami odznaczają się inni sławni pisarze. Agatha Christie, autorka słynnych kryminałów oraz Hans Christian Andersen, autor wielu bajek dla dzieci to dyslektycy. Ich cechą szczególną był spokój i niezwykła cierpliwość w przezwyciężaniu swoich ułomności. Badając pisarzy na przełomie lat stwierdzono, że osoby ze stwierdzoną dysleksją w bardziej kreatywny sposób podchodzą do problemu, wydeptują nowe ścieżki i szukają nowych, innowacyjnych rozwiązań. Autorka kryminałów niezwykle dopieszczała swoje postacie, aby każda z nich była unikatowa i pełna kolorów.

Dyslektyków nie brak również w grupie naukowców. Uznaje się wysoce prawdopodobne, że dysleksją obarczony był zarówno Isaac Newton, jak i Albert Einstein. Obu naukowcom słabo wychodziła nauka w szkole i ciekawsze stały się dla nich własne przemyślenia i badania. Obaj myśleli w niestandardowy sposób. Einstein bardzo późno nauczył się mówić, a czytał dopiero po skończeniu 9 roku życia. Zaburzenie spowodowało również utratę posady w szkole, w której był nauczycielem.

Niezwykłą grupę stanowią aktorzy i osoby powiązane z kinematografią. Orlando Bloom został aktorem pomimo swoich problemów z uczeniem się. Aktor spędza dużo więcej czasu na zapamiętywaniu scenariuszy niż inni. Tak samo sprawa ma się w przypadku Toma Cruisa oraz Keiry Knightley. Dysleksja została jednak przez nich pokonana, a zwłaszcza strach z nią związany.

Widać wyraźnie, że dysleksja, wbrew temu co często wypowiadane jest przez osoby nieznające tematu, nie jest wymysłem osób leniwych. To zaburzenie, które może i spowalnia proces nauki, ale pozwala poszerzyć horyzonty i zrozumieć i poczuć świat w bardziej magiczny sposób. Osoby te często porzucają szkołę i dzięki kreatywnemu podejściu osiągają w swoim życiu to co chcą. Sławni dyslektycy to miliarderzy, osoby zakładające własny biznes, słynni reżyserzy, aktorzy czy naukowcy i pisarze. Nie ma znaczenia, jaki rodzaj wykonywanego zawodu wybierzesz, również z dysleksją spełnić możesz swoje marzenia. Możesz skończyć studia, napisać powieść czy muzykę do napisanej przez Ciebie piosenki. Te słynne osoby są dowodem, że nic nie może Ci stać na przeszkodzie w spełnianiu własnych, nawet najbardziej utopijnych marzeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here