Zapalenie spojówek – uciążliwy i powracający problem

0
612
Zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek to jedna z najpopularniejszych przypadłości dotykających oczy. Niemal każdy z nas przynajmniej raz w życiu doświadczył nieprzyjemnych objawów, takich jak pieczenie czy swędzenie oka. Niekiedy mijają one samoistnie, jednak w wielu przypadkach niezbędna jest pomoc lekarza. Co warto wiedzieć na temat zapalenia spojówek i kiedy jest najlepszy moment, aby udać się do specjalisty?

Zapalenie spojówek – co warto o nim wiedzieć?

Wyróżnić można kilka rodzajów zapalenia spojówek – na tle bakteryjnym, wirusowym, alergicznym lub rzadziej grzybiczym. Różnią się one objawami oraz sposobem leczenia. Jednym z najczęściej spotykanych problemów ze wzrokiem jest zapalenie spojówek na tle wirusowy. Najczęściej pojawia się wraz z infekcją górnych dróg oddechowych – na przykład w sezonie jesienno-zimowym. Na początku objawy pojawiają się w jednym oku, a po kilku dniach przechodzą na drugie. Należy do nich głównie obrzęk, swędzenie i uczucie ciała obcego czy pojawienie się rzadkiej, przezroczystej wydzieliny surowiczej. Zapalenie bakteryjne może występować też na tle bakteryjnym. Najczęściej obejmuje oboje oczu oraz charakteryzuje się przekrwieniem i obrzękiem spojówek oraz ropną wydzieloną. Natomiast alergiczne zapalenie spojówek pojawia się wraz z katarem siennym w okresie pylenia poszczególnych roślin. Objawia się silnym swędzeniem, łzawieniem i przekrwieniem oka oraz obrzękiem powiek. Grzybicze zapalenie występuje stosunkowo rzadko – między innymi jako powikłanie po długotrwałej kuracji antybiotykami. Charakteryzuje się białymi złogami w kanalikach łzowych.

Zapalenie spojówek – diagnoza i sposób leczenia

Jak przebiega leczenie zapalenia spojówek? Uzależnione jest głównie od przyczyny i stopnia dolegliwości. O dobraniu skutecznych leków zazwyczaj decyduje lekarz pierwszego kontaktu lub okulista. W przypadku zapalenie wirusowego stosuje się leki przeciwwirusowe oraz o działaniu odkażającym, przeciwzapalnym i zmniejszającym obrzęk. Zazwyczaj jednak choroba ta mija samoistnie po kilku-kilkunastu dniach. Jeżeli jednak dopuści się do nadkażenia bakteryjnego, konieczne jest zastosowanie antybiotyków – zazwyczaj w formie kropel. Alergiczne zapalenie powiek leczy się za pomocą miejscowych leków przeciwhistaminowych. W cięższych przypadkach podaje się je również doustnie. Niekiedy wskazane jest odczulanie. Natomiast jeśli chodzi o dolegliwości spowodowane grzybami najlepsze efekty przenoszą miejscowe krople lub maści przeciwgrzybicze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here