Jak radzić sobie z depresją?

0
3096
Jak radzić sobie z depresją

Jesienne, ponure i coraz krótsze dni nie wpływają pozytywnie na nasz nastrój. Dodatkowo wiele dni bez słońca, deszczowa aura niesprzyjająca spacerom, mają niekorzystne oddziaływanie na organizm. Obecny rok zupełnie niepodobny do poprzednich z powodu pandemii Covid-19, a w związku z tym możliwość utraty pracy, słabsze kontakty z bliskimi lub inne negatywne zmiany w naszym otoczeniu, także rzutują na stan psychiczny.

Kiedy czujemy, że nasz nastrój jest obniżony, trwa to dłużej niż kilka dni, a domowe sposoby na jego poprawę (odpoczynek, ciepła kąpiel, słuchanie muzyki) nie skutkują, możemy cierpieć na depresję. Innymi jej objawami mogą być zmiany w apetycie (zwiększenie lub zmniejszenie), płaczliwość, problemy ze snem czy chroniczne zmęczenie. Szacuje się, że w Polsce z tym zaburzeniem zmaga się ponad milion osób. Jeżeli podejrzewamy, że ten problem właśnie nas dotyczy, nie wahajmy się zgłosić po pomoc do specjalisty. Leczenie depresji nie jest proste, ale jest możliwe. Pierwszą osobą, do której powinniśmy się udać, jest lekarz – psychiatra, gdyż stawia on dokładną diagnozę i w razie potrzeby przepisuje leki.

Po dokładnym rozpoznaniu problemu może skierować nas również na terapię. Jeżeli jednak nie jesteśmy przekonani do stosowania leków, a czujemy, że potrzebna nam jest tylko rozmowa, możemy zwrócić się po pomoc do psychologa. Psycholog to specjalista, który w serdecznej atmosferze porozmawia z nami o tym, co nas trapi. Czasem łatwiej jest porozmawiać z osobą obcą, szczególnie taką, która nas nie ocenia, jest empatyczna i stara się zrozumieć nasze dylematy.

Niektórzy psycholodzy są również psychoterapeutami i mogą nam zaoferować, w przypadku stwierdzenia dodatkowych zaburzeń, psychoterapię. Depresja jest chorobą, której nie można bagatelizować, może trwać wiele tygodni, a nawet lat, może również wpływać destrukcyjnie na nasze życie i kontakty z ludźmi. Osób z takimi dolegliwościami jest wiele, dlatego są również organizowane grupy wsparcia. Nie zamykajmy się w sobie z tym problemem, rozmawiajmy i prośmy o pomoc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here