Kamica nerkowa dotyczy aż 10% społeczeństwa, co plasuje ją na czele listy chorób urologicznych. Przypadłość nie zawsze daje objawy i niekiedy można ją zwalczyć poprzez leczenie zachowawcze. Na czym ono polega? Kiedy konieczne jest leczenie operacyjne kamicy nerkowej? Sprawdźmy!
Leczenie kamicy nerkowej – czy jest konieczne?
U około 10% ludzi dojdzie w ciągu życia do wytworzenia złogów w układzie moczowym, czyli pojawienia się kamicy nerkowej. Często jednak nie towarzyszą temu żadne objawy, a do ich wykrycia nie dochodzi wcale lub dzieje się to przy okazji innych badań. Jeśli dojdzie zdiagnozowana, wówczas podejmuje się leczenie kamicy nerkowej – po to, by wyeliminować rozwój dolegliwości i zapobiec przykrym objawom. A te bywają naprawdę uporczywe i nierzadko skutkują nawet koniecznością pilnej interwencji lekarskiej czy wizytą na oddziale ratunkowym. O czym mowa? Wśród objawów można wskazać np.: ból w okolicy lędźwiowej promieniujący do pachwiny i podbrzusza, częstomocz, krwiomocz, wymioty, podwyższoną temperaturę ciała, problemy z oddawaniem moczu, kolkę nerkową.
Zachowawcze leczenie kamicy nerkowej
Polega ono na podawaniu leków i podejmowaniu działań nieoperacyjnych, aby zredukować objawy i wywołać wydalenie złogu lub też jego rozpuszczenie. Kluczowe jest dobre nawodnienie pacjenta oraz stosowanie środków przeciwbólowych i rozkurczowych. Nierzadko stosuje się także niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), a w razie konieczności opiaty.
Zasadą jest, że im mniejszy złóg, tym większe szanse na samodzielne jego wydalenie. By ułatwić ten proceder, lekarz może zlecić nawodnienie połączone ze stosowaniem alfablokerów. W razie pojawienia się gorączki oraz pozostałych objawów roponercza i posocznicy moczowej (urosepsy), pacjenci powinni być bezwzględnie hospitalizowani w oddziale urologii i mieć wdrożoną dożylną antybiotykoterapię, postępowanie przeciwwstrząsowe oraz w razie konieczności zastosowaną zewnętrzną nefrostomię lub wewnętrzny cewnik moczowodowy. Kiedy udać do urologa? Odpowiedź znajdziesz tutaj.
Operacyjne leczenie kamicy nerkowej
Do leczenia operacyjnego dochodzi najczęściej w nawracających i dających poważne objawy rzutach choroby. O tym, czy leczenie będzie wymagało interwencji, decyduje prowadzący lekarz urolog lub też lekarz dyżurujący w szpitalu (w nagłych przypadkach). Do metod operacyjnych zaliczamy wszystkie zabiegi wymagające użycia sprzętu zewnętrznego, metody endoskopowe i laparoskopowe oraz otwarte operacje klasyczne. Od wielu lat operacyjne leczenie kamicy nerkowej koncentruje się na zabiegach małoinwazyjnych, co redukuje ryzyko powikłań po otwartych zabiegach i znacząco usprawnia czas rekonwalescencji.
Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.