Dyslektyk – kto to?

0
2419
dyslektyk kto to

Dyslektyk z pewnością nie ma w życiu łatwo. I to nie tylko dlatego, że wiele z podstawowych czynności sprawia mu problemy. Dyslektycy bardzo często nie znajdują zrozumienia i są niesprawiedliwie oceniani. Wszystko to sprawia, że życie dyslektyka często przypomina błędne koło. Problem generuje kolejny, a to z kolei prowadzi do utraty poczucia wartości, co niestety może doprowadzić nawet do depresji.

Dyslektyk kto to jest? Od tego pytania należy zacząć, aby zrozumieć, jak trudno nim w ogóle dzisiaj być. A żeby znaleźć odpowiedź na to pytanie, trzeba w pierwszej kolejności zajrzeć do publikacji poruszających właśnie tematykę dysleksji. W publikacjach tych znaleźć można informację, że dyslektyk to osoba, u której stwierdzono dysleksję. Żeby więc rzeczywiście móc zaliczyć się do tej kategorii osób, trzeba wcześniej przejść specjalistyczne testy. W dużej mierze wiążą się one z diagnostyką neurologiczną, logopedyczną, czy laryngologiczną. Diagnoza dysleksji wymaga bowiem wyeliminowania innych przyczyn zaburzeń w zakresie umiejętności pisania czy czytania.

Co więc się dzieje w ciele dyslektyka? Przede wszystkim doświadcza on różnych zaburzeń neurobiologicznych. Zaburzenia te dotyczą nie tylko samego czytania i pisania, ale też koordynacji ruchowej, czy zdolności matematycznych. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, w której części mózgu doszło do uszkodzeń. Są bowiem osoby, które mają zaburzoną wyłącznie umiejętność pisania. A są też i takie, które z czytaniem i liczeniem mają poważne problemy. I są to problemy, które rzeczywiście wynikają z upośledzenia pewnych funkcji nerwowych. Warto o tym mówić , gdyż zaburzona percepcja może z boku wyglądać bardzo dziwnie. Dyslektyk często postrzegany jest jako leń, gapa czy osoba ograniczona umysłowo. To, jak zaburzenia oddziałują na organizm przekłada się na postrzeganie dyslektyków przez inne osoby. No i niestety jest to postrzeganie bardzo krzywdzące. Nikt nie chciałby ciągle mylić liter, a tym samym źle czytać czy pisać.

A jak pomóc dyslektykowi? Przede wszystkim wdrażając odpowiednią terapię. Jeśli dziecko ma kłopoty z nauką, które wynikają właśnie z zaburzeń dyslektycznych, pomoc jest konieczna. I to nie tylko po to, aby opanowało oo materiał, który pozwoli mu przejść do następnej klasy. Oczywiście to też jest bardzo ważne. Ale równie ważna jest kondycja psychiczna dziecka. Stres związany z problemami, a także ciągłe kary wynikające ze słabego opanowania umiejętności powodują, że dziecko traci poczucie wartości. I nawet gdy klasa się wyśmiewa z niego, to złe oceny z pewnością bardzo mu ciążą. Każde dziecko marzy o tym, żeby być pochwalonym. I każde marzy, żeby za soją pracę uzyskać dobrą ocenę. Co więc czuje dyslektyk, który o dobrych ocenach tylko marzy? No właśnie frustrację i zniechęcenie. A to prowadzi do braku zaangażowania, co z kolei przynosi kolejne słabe oceny.

Dyslektyk – fakty i mity

Dyslektyk to bez wątpienia osoba, która potrzebuje odpowiedniej terapii. Oczywiście musi być ona skojarzona z wiekiem dyslektyka. Inaczej wygląda terapia u dziecka, a inaczej u osoby dorosłej. A i osoby dorosłe miewają poważne problemy dyslektyczne. Co więcej, problemy te mogą stać się barierą w podjęciu studiów, czy znalezieniu dobrej pracy. I dlatego właśnie tak ważne staje się, żeby z dysleksją walczyć.

Dyslektyk kto to? To osoba, która ma trudności wynikające zaburzeń percepcji. Nie można więc traktować jej z góry. Jeśli nie czyta płynnie, czy myli numer telefonu, to nie robi tego celowo. Dlatego nie wolno jej krytykować. Bo to tylko pogorszy jej samopoczucie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here