Leczenie dysleksji

0
2139
Leczenie dysleksji

Chociaż nie jest uznawana za jednostkę chorobą, dla komfortu dziecka powinna być leczona. Dysleksja, bo o niej mowa, to zaburzenia, które skutecznie potrafią zachwiać rozwojem dziecka. I nie dotyczy to tylko problemów z czytaniem i pisaniem. Zaburzenia dysleksyjne objawiają się na wielu płaszczyznach. Potrafią skutecznie utrudnić orientację czasu, przeszkadzają w pięknym rysowaniu, a nawet zaburzają koordynację ruchową. Wszystko to sprawia, że życie dyslektyka bywa naprawdę ciężkie. I właśnie dlatego leczenie dysleksji jest tak ważne.

Oczywiście, aby rozpocząć terapię, najpierw potrzebna jest jest odpowiednia diagnoza. Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że istnieją różne rodzaje dysleksji, które wynikają z upośledzenia konkretnej percepcji. Inaczej więc wygląda terapia przy uszkodzeniu percepcji wzrokowej, inaczej przy zaburzeniach percepcji słuchowej, a jeszcze inaczej, gdy to percepcja i motoryka nie chcą ze sobą współpracować.

Pomimo wielu różnic w terapiach, które uzależnia się od rodzaju dysfunkcji, istnieją też cechy wspólne. Aby lepiej je zrozumieć, trzeba jednak najpierw uświadomić sobie, że z dysleksji nie da się wyleczyć. Będąca typem syndromu, towarzyszy człowiekowi przez całe życie. Ale leczona nie jest tak uciążliwą. Co więcej, można na tyle ją ograniczyć, aby przestała być jakąkolwiek barierą.
W jaki więc sposób radzić sobie z nią? Ogólnie rzecz biorąc, leczenie dysleksji powinno odbywać się na dwóch płaszczyznach. Po pierwsze musi obejmować działania pedagogiczne. W ich zakresie znajduje się cały proces nauki szkolnej. Czytanie, pisanie, a także liczenie – nad tym wszystkim trzeba dodatkowo pracować. To, że dziecko przez dysleksję ma zaburzone pewne funkcje nie oznacza, że nie jest wstanie płynnie czytać, bezbłędnie pisać, cy sprawnie wykonywać działania matematyczne. Odpowiednie ćwiczenia wszystko to usprawniają.

Drugą płaszczyzną leczenia dysleksji jest oddziaływanie psychoterapeutyczne. Wiąże się ono bezpośrednio z psychiką dziecka. W ramach tej terapii dąży się do tego, aby między innymi wyeliminować błędne myślenie dziecka o sobie samym, że jest gorsze. Poza tym działania psychoterapeutyczne służą motywacji do pracy nad sobą, pomagają przełamywać lęk i stres związany z trudnościami. Dzięki temu dziecko zyskuje lepszą samoocenę i otwiera się na pracę pedagogiczną. I właśnie dlatego tak ważne jest, aby leczenie dysleksji prowadzone było na obydwóch tych płaszczyznach jednocześnie.

A jak pracuje się z dzieckiem dyslektycznym? Na co trzeba zwracać uwagę? I o czym pamiętać? Pierwszą, bardzo ważną kwestią, jest samo tempo pracy. Dziecko z dysleksją bardzo szybko się męczy. Poza tym potrzebuje nieco więcej czasu na przetworzenie informacji. Wolniejsze tempo pracy jest więc tutaj kluczem. I absolutnie nie można się wtedy na dziecko denerwować. Drugą kwestią jest porcjowanie materiału. Dyslektyk nie opanuje dużej ilości bez podziału materiału na mniejsze porcje i bez robienia przerw w nauce. Kolejna rzecz to angażowanie różnych zmysłów. Im więcej kanałów sensorycznych jest wykorzystywanych i im częstsze są zmiany w rodzaju aktywności – tym efekt terapii jest lepszy. No i jeszcze jedna, bardzo ważna rzecz – mocne strony dziecka. Od ich znalezienia należałoby zacząć. Bazując na nich można uzyskać fantastyczne efekty terapeutyczne. I to zarówno na poziomie pedagogicznym, jak i psychoterapeutycznym.
Na koniec warto jeszcze dodać, że leczenie powinno być oparte na współpracy pedagoga i rodziców, czy opiekunów, którzy także powinni z dzieckiem pracować.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPrzyczyny dysleksji
Następny artykułSkala ryzyka dysleksji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here