Diabetolog w Warszawie

0
1302
diabetolog warszawa

Diabetolog to lekarz, który zajmuje się diagnozowaniem, profilaktyką oraz leczeniem cukrzycy. Wśród leczonych przez niego chorób znajdują się różne typy cukrzycy oraz związane z nimi powikłania. Kiedy udać się do tego specjalisty i jak przebiega wizyta?

Diabetolog – czym się zajmuje?

Cukrzyca już od wielu lat jest jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych. To przewlekła oraz nieuleczalna choroba, która może doprowadzić do bardzo groźnych powikłań oraz śmierci pacjenta. Do jej leczenia należy więc podejść bardzo poważnie oraz kompleksowo – czym właśnie zajmuje się diabetolog.

Specjalista ten przede wszystkim rozpoznaje i różnicuje różne rodzaje cukrzycy. Może ona wystąpić w kilku odmianach – cukrzyca typu 1 zwykle pojawia się u dzieci i młodzieży w wieku szkolnym oraz jest dziedziczna. Wymaga stałego monitorowania poziomu cukru oraz podawania insuliny. Często spotykaną jest także cukrzyca typu 2, za której rozwój odpowiedzialny jest głównie niezdrowy tryb życia, otyłość oraz siedzący tryb życia. W zakres obowiązków diabetologa wchodzi również poinformowanie chorego o konsekwencjach zaniedbań oraz profilaktyce i terapii powikłań. Spotkania edukacyjne z zakresu diabetologii mogą poruszać między innymi tematy takie jak: na czym polega ta choroba, jak kontrolować cukrzyce, jak postępować w nagłych wypadkach, jakie niesie ze sobą powikłania oraz jakich zasad żywienia warto się trzymać. I chociaż diabetolog informuje, jakie produkty żywnościowe są niewskazane u chorych osób, to aby otrzymać kompleksową pomoc w zakresie dietetyki, specjalista może zaproponować pacjentowi konsultacje z dietetykiem.

Kiedy udać się do diabetologa i jak wygląda pierwsza wizyta?

Cukrzyca to choroba, która przez wiele lat może nie dawać wyraźnych objawów, dlatego osoby, które posiadają w rodzinie chorych na cukrzyce, cierpią na nadwagę lub nadciśnienie tętnicze oraz mają zdiagnozowaną hiperlipemię lub nietolerancję glukozy powinny regularnie poddawać się kontrolom w poradniach diabetologicznych. Do pilnej wizyty powinny skłonić również objawy, takie jak częste oddawanie moczu, nasilone pragnienie, senność, osłabienie, sucha i szorstka skóra, nieprzyjemny zapach z ust czy mdłości i wymioty. W takiej sytuacji niezbędne jest przeprowadzenie badania poziomu cukru. Diabetolog Warszawa może zalecić oznaczenie stężenia glukozy we krwi oraz w moczu. Lekarze często zalecają także badanie glikemii dwie godziny po teście obciążenia glukozą rozpuszczoną w wodzie. Diabetologa należy odwiedzić również w ciąży, ponieważ istnieje wtedy ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej, które może zagrażać zdrowiu dziecka i matki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here