Jak stosować olej z siemienia lnianego?

0
780
olej z siemienia lnianego

Olej lniany to jeden tych naturalnych produktów, którego składniki odżywcze mogą bardzo wspomóc nasz organizm, dostarczając wielu cennych witamin i mikroelementów. Czym charakteryzuje się olej z siemienia lnianego i jak należy go stosować?

Czym jest olej z siemienia lnianego?

Olej lniany wykonywany jest w rośliny, zwanej lnem zwyczajnym i współcześnie nie występuje się w formie dzikiej. Posiada dość charakterystyczny wygląd, jako że po wyrośnięciu, na szczycie znajdują się jasnoniebieskie kwiaty. Olej wytwarzany jest z nasion i nazywane są one siemieniem lnianym. Ma on ciemnozłoty kolor i jest wyjątkowo gęsty, dodatkowo cechuje się wieloma pozytywnymi dla zdrowia właściwościami, dzięki zawartych w nim składnikach odżywczych. Żeby był dobrej jakości, musi być nierafinowany i tłoczony na zimno.

Gdzie wykorzystuje się olej lniany?

Olej z siemienia lnianego ma rozległe właściwości prozdrowotne, dlatego jest bardzo szeroko stosowany zarówno w kuchni, kosmetyce, jak i medycynie. Jest to produkt łatwo dostępny, więc każdy z nas może go kupić i wykorzystać według własnych potrzeb. Równie chętnie sięgają po niego także sportowcy, jako że jest on ważnym składnikiem diety, wspomagającej treningi.

Jak stosować olej lniany?

W kuchni olej z siemienia lnianego można wykorzystać dodając do sałatki lub pasty kanapkowej (pomysły z spichlerz-zdrowia.pl) i z powodzeniem doda się go też  do koktajlu i innych napoi. Posiada lekko cierpki smak, ale wymieszany z innymi składnikami, dobrze się komponuje.

W kosmetyce olej lniany często wykorzystywany jest do pielęgnacji wszystkich rodzajów włosów oraz na skórę z tendencją do przetłuszczania. Można go wykorzystywać bezpośrednio lub dodawać do innych kosmetyków.

Olej lniany wykorzystywany jest także w medycynie i profilaktyce prozdrowotnej, jako że dzięki swoim właściwościom wspomaga odchudzanie, wzmacnia odporność oraz reguluje ciśnienie. Lista osób, które powinny po niego sięgać, jest oczywiście znacznie dłuższa.

Jakie są właściwości oleju z siemienia lnianego?

Powody, dla których olej z siemienia lnianego jest stosowany w tak wielu przypadkach, dotyczą przede wszystkim zawartych w nim składników odżywczych, szczególnie kwasów omega-3. Oprócz tego znajduje się tam także kwas linolenowy, oleinowy, linolowy, palmitynowy i stearynowy.

Dzięki temu działa on na wielu różnych płaszczyznach, w tym wspomaga odchudzanie, reguluje poziom cholesterolu, działa profilaktyczne w chorobach nowotworowych, a także redukuje stany zapalne i wspomaga metabolizm. Polecany jest kobietom w okresie menopauzy, cukrzykom oraz tym, którzy zmagają się z problemami skórnymi i cellulitem.

Niewątpliwie olej z siemienia lnianego pozytywnie wpływa na wiele organów ludzkiego ciała, w tym mózg, serce i wątrobę, pomaga w zasypianiu oraz poprawie samopoczucia. Jest to jeden z najzdrowszych olejów dostępnych na rynku, warto jednak nadmienić, że nie stanowi on leku na wszystko – sam w sobie nie jest też żadnym lekarstwem. Olej lniany to przede wszystkim jeden z istotnych elementów diety i pielęgnacji, który powinno się uwzględnić w naszym codziennym życiu, zarówno dla zdrowia, jak i urody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here