Zalety i wyzwania e-recepty – porady medyczne online

0
197
Zalety i wyzwania e-recepty

Ze względu na ogromną oszczędność czasu oraz wygodę, coraz więcej osób potrzebując porady lekarskiej, zamiast umawiać stacjonarną wizytę, decyduje się na teleporadę lub inną formę szybkiego kontaktu. Podczas takiej konsultacji specjalista może udzielić doraźnej pomocy, a także wystawić skierowanie czy elektroniczną receptę. Kiedy warto zdecydować się na poradę medyczną online oraz jak wygląda realizacja e-recepty? Wyjaśniamy!

Dowiedz się więcej o e-recepcie i jej zaletach

Podczas konsultacji telefonicznej, a od niedawna również podczas konsultacji przez chat, lekarz może wystawić pacjentowi receptę online. Jest to ogromnym ułatwieniem zwłaszcza dla osób, które przyjmują leki na stałe. Wprowadzona od 1 stycznia 2020 roku e-recepta to dokument elektroniczny, przez co lekarz może wystawić ją nie tylko stacjonarnie, ale też zdalnie. W takim przypadku pacjent otrzymuje ją w wiadomości mailowej lub sms-owo. Osoby, które korzystają z Internetowego Konta Pacjenta, będą widziały wszystkie e-recepty również na swoim profilu.

Wprowadzenie cyfrowej wersji recepty przyniosło wiele korzyści zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy czy farmaceutów. Jakie są najważniejsze zalety e-recepty?

  • Skrócenie czasu wystawiania recept.

  • Ułatwienie procesu wystawienia recept.

  • Zapewnienie poprawności danych.

  • Mniejsze ryzyko popełnienia błędu i wydania pacjentowi nieprawidłowego leku.

  • Dostęp do historii wystawionych recept elektronicznych w Internetowym Koncie Pacjenta.

  • Brak problemu z zagubieniem papierowej wersji recepty.

  • Łatwy dostęp do e-recepty z każdego miejsca.

  • Czytelny dostęp do informacji o dawkowaniu leku przepisanego w e-recepcie na Internetowym Koncie Pacjenta.

  • Możliwość wystawienia dokumentu bez konieczności odbycia wizyty stacjonarnej.

  • Mniejsza liczba wizyt stacjonarnych.

  • Możliwość realizacji przepisanych leków w różnych aptekach.

Jak można uzyskać e-receptę?

Lekarz może wystawić e-receptę w trakcie wizyty w gabinecie lekarskim, a także podczas teleporady lub konsultacji za pośrednictwem czatu. Z reguły jest ona ważna przez 30 dni od momentu wystawienia. Wyjątek stanowią antybiotyki, w przypadku których recepta traci ważność już po 7 dniach. Szczególnie dużą popularnością w ostatnim czasie cieszy się możliwość wystawienia elektronicznej recepty przez Internet. W ten sposób pacjent jest w stanie uzyskać dostęp do niezbędnych leków bez umawiania wizyty stacjonarnej, co pozwala nie tylko na znaczną oszczędność czasu, ale i ograniczenie ryzyka zarażenia się infekcją od innych pacjentów.

Chcąc uzyskać receptę online, w jak najkrótszym czasie, można skorzystać z platformy Medicept, która jest liderem rynku prywatnych telekonsultacji medycznych. Konsultacja może odbyć się już w ciągu 15 minut od momentu wypełnienia formularza i dokonania obowiązkowej opłaty. Co istotne, platforma działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. W celu wystawienia recepty lekarz może skontaktować się z pacjentem poprzez live chat lub telefonicznie. W ten sposób można uzyskać dostęp do leków przyjmowanych na stałe czy antykoncepcji.

Jak wygląda realizacja e-recepty?

Posiadając e-receptę można zrealizować ją w dowolnej aptece. W tym celu wystarczy udać się do wybranego punktu i podać farmaceucie swój numer PESEL oraz 4-cyfrowy kod z SMS. E-receptę można wyświetlić również w Internetowym Koncie Pacjenta. Wtedy wystarczy pokazać ją farmaceucie, by mógł zeskanować widniejący na niej kod. To najlepsza opcja dla osób, które cenią sobie poufność danych. Dając farmaceucie do zeskanowania kod recepty, nie trzeba podawać na głos numeru PESEL.

Realizacja e-recept jest bardzo wygodna. Kiedy na recepcie zapisane jest więcej leków, każdy z nich można wykupić w innej aptece. Co więcej, pacjent nie musi też na raz wykupować wszystkich opakowań danego leku, a np. tylko jedno z trzech. Należy tu jednak dodać, że po każde kolejne opakowanie należy wrócić do apteki, w której zostało wykupione pierwsze. To jakie leki nie zostały jeszcze zrealizowane w dowolnym momencie można sprawdzić za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta, podobnie jak sposób ich dawkowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here