Gradówka – pomoc w diagnozie i rozpoznawaniu

0
551

Gradówka to przypadłość dotykająca różne osoby. Ma zazwyczaj formę miejscowego zapalenia tkanek, które nie wywołuje bólu, lecz jest zauważalne gołym okiem. Stan zapalny wytwarza niewielki ziarniniak tłuszczowy, będące przewlekle utrzymującym się, tak zwanym jęczmieniem. Gradówka może doprowadzić do dalszych komplikacji oraz zaburzeń w obrębie narządu wzroku, dlatego nie należy ignorować jej wystąpienia. Przede wszystkim – może doprowadzić do stanu zapalnego w obrębie gruczołu tarczkowego. Ponadto, gradówka wygląda niezbyt atrakcyjnie, przypomina niewielki polip lub krostkę. Poniżej przybliżymy temat gradówek oraz podpowiemy jak rozpoznać ich obecność na wczesnym etapie rozwoju. 

Gradówka – ABC najważniejszych informacji 

Gradówka jest łatwa do pomylenia z jęczmieniem. W przeciwieństwie do niego nie jest jednak zakażeniem o charakterze bakteryjnym. Niemniej, gradówka może wykształcić się na skutek wystąpienia jęczmienia, jako powikłanie po jego wyleczeniu lub też jako jego konsekwencja. W zasadzie źle leczony i powracający jęczmień, może być przyczyną gradówki. 

Gradówka na oku powstaje, gdy dochodzi do niewłaściwego przenikania skórnej wydzieliny łojowej. Powstaje w ten sposób niewielka krostka na oku lub w jego pobliżu. W jej wnętrzu znajduje się nagromadzona wydzielina łojowa, która nie mogła znaleźć ujścia przez gruczoły łojowe. Długo utrzymująca się gradówka prowadzi do rozszerzającego się stanu zapalnego, który może powoli obejmować sąsiadujące tkanki. 

Objawy gradówki – czyli jak to wygląda 

Typowym objawem, jest pojawiająca się na oku lub w jego pobliżu krostka. Może mieć ona formę zgrubienia skórnego, wyraźnie widocznego gołym okiem oraz wyczuwalnego w trakcie kontaktu ze skórą. Choć guzek jest wyraźny, to jednak nie wywołuje bólu, nawet w trakcie jego naciskania. Zwykle, gradówka pojawia się na górnej lub dolnej powiece, przyjmując postać jasnego uwypuklenia. Wysokość typowej gradówki wynosi zaledwie kilka milimetrów, podobnie jak jej średnica. 

Rzadziej pojawiającymi się symptomami mogącymi świadczyć o wystąpieniu gradówki są zmiany ostrości widzenia oraz delikatny ból w trakcie poruszania gałką oczną. Gdy objawy takie pojawiają się, najprawdopodobniej stan chorobowy jest już na dość zaawansowanym etapie. Konieczne może okazać się sięgnięcie po specjalistyczną pomoc okulistyczną oraz wdrożenie bardziej zaawansowanego leczenia. 

Najgroźniejszy jest stan, w którym gradówka urasta do rozmiarów powodujących ucisk rogówki. Wówczas, może ona doprowadzić do uszkodzenia w strukturze rogówki lub innych warstw gałki ocznej. Ponadto, rozwijający się proces chorobowy może objąć kolejne gruczoły, doprowadzając do powstania tak zwanej rogówki mnogiej. 

Leczenie gradówki 

Leczenie gradówki rozpoczyna się od kontaktu z lekarzem oraz przeprowadzenia badań diagnostycznych. Kluczowe jest między innymi przeprowadzenie badania oka lampie szczelinowe. Pozwala to dokładnie określić stopień rozwoju stanu zapalnego oraz spowodowanych przezeń zmian. 

Leczenie gradówki jest ustalane przez lekarza. Do wyboru jest kilka metod postępowania, wśród których znajduje się farmakoterapia oraz antybiotykoterapia. Ponadto, możliwe jest przeprowadzenie chirurgicznego usunięcia gradówki, jeśli inne sposoby okazały się nie przynosić pożądanych rezultatów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here