Książki o dysleksji

0
944
Książki o dysleksji

Życie ma to do siebie, że jest bardzo nieprzewidywalne i lubi płatać figle. Jako dzieci wyobrażamy sobie oczywiście, że nasze życie będzie cudowne i pozbawione jakichkolwiek wad oraz problemów, jednak szybko w dorosłym życiu okazuje się, że wszystko łatwo zweryfikować. Nasze marzenia o cudownym dorosłym życiu, fantastycznej pracy i dużej ilości pieniędzy na koncie bankowym, potrafią szybko minąć, w momencie, w którym następuje nasze zderzenie się z rzeczywistością, która bywa brutalna.

Oczywiście, logicznym jest, że każdy patrzy na życie optymistycznie i nie wyobraża sobie, że to akurat jego życie będzie obfite w problemy lub też, że w ogóle jakieś problemy na swojej drodze napotka. Nie ma w tym absolutnie nic dziwnego, wręcz przeciwnie – patrzenie na życie pesymistycznie i jedynie w ciemnych, czarnych barwach jest czymś, co wydaje nam się dziwne i niespotykane. Warto więc zawsze podchodzić do życia optymistycznie, ale mieć świadomość, że nie zawsze wszystko musi iść po naszej myśli. Część osób właśnie w tym momencie polega, ponieważ myślenie, że wszystko będzie zawsze się układało odpowiednio i wszystko będzie szło po naszej myśli, potrafi bardzo człowieka zaślepić i sprawić, że nastawia się na coś idealnego i kiedy spotka go nieprzyjemność – jedyne, co w takiej sytuacji potrafi zrobić, to się załamać.

Niestety, w życiu spotykają nas różne problemy – jedne większe, inne oczywiście mniejsze. Możemy doświadczyć wiele rzeczy, jednak koniec końców, wszystko często zdaje się zależeć od tego, jak my rozwiążemy dane problemy i jak my spojrzymy na świat.

Dla części rodziców z pewnością ogromną przykrością będzie, kiedy ich dziecko spotka od losu jakaś nieprzyjemna sytuacja. Nic w tym dziwnego, bowiem rodzice zwykli troszczyć się o swoje potomstwo i szczególnie o nie dbać – często (o ile nie zawsze) nawet bardziej niż o siebie samych. Niestety problemy dziecka często przekładają się na rodziców, którzy zastanawiają się co zrobili źle i pytają los, dlaczego przykrość musiała spotkać akurat ich dziecko. Wiadomo, że każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej.

Pretensje rodziców do losu nie muszą od razu oznaczać ogromnej choroby, która spotkała ich pociechę. Może to być jakaś drobna niedyspozycja lub problem, który wcale nie wpływa wybitnie na życie młodego człowieka. Takim problemem może być chociażby dysleksja, która jest coraz częściej spotyka wśród dzieci i młodych ludzi. Pamiętajmy oczywiście, że nie jest to żaden koniec świata i dzieci z dysleksją mogą normalnie funkcjonować. Wiadomym jest, że rodzice martwią się o to, jak poradzą sobie w tej sytuacji ich pociechy i czy przypadkiem nigdy nie będą z tego powodu wyśmiewane przez inne dzieci. Niestety wiemy, jak wygląda rzeczywistość i wiemy, że dzieci bywają czasem okrutne w stosunku do innych dzieci czy osób, dlatego bardzo ważne jest, by jako rodzic uświadamiać swoje potomstwo i tłumaczyć, że ludzie bywają różni i różność wcale nie daje nam przyzwolenia do żartowania z kogoś, poniżania czy złego traktowania.

Warto jako rodzic przeczytać jakieś książki o dyskleksji, które uświadomią nas nieco i pomogą oswoić się z tym problem, a także wytłumaczyć innym na czym polega i pokazać, czym jest ta nowa sytuacja. Wytłumaczenie innym, że inność nie jest czymś złym, lecz czymś co czyni ludzi rożnymi od siebie i to właśnie to jest piękne, jest bardzo dobrym wyjściem. Nie oznacza to, bowiem aby chować głowę w piasek i nie pracować z dzieckiem, które cierpi na dysleksje, ale jest to dobry sposób, by pokazać innym, że nasze dziecko nie jest w żadnym stopniu gorsze od innych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here