Kaszel krtaniowy u dziecka – pierwsza pomoc

0
488
Kaszel krtaniowy u dziecka

Kiedy u malucha pojawia się kaszel krtaniowy, należy wzmóc swoją czujność i zastosować metody, które pomogą go złagodzić. W razie wystąpienia duszności, konieczne będzie wezwanie pogotowia.

Uważaj na zapalenie krtani!

Podczas zapalenia krtani dziecko wydaje bardzo charakterystyczny dźwięk, określany również jako „szczekanie”. Jest to suchy i bolesny kaszel, który w przypadku najmłodszych, może prowadzić do trudności z oddychaniem. Zagrożenie to wynika z budowy krtani u dzieci i z reguły mija wraz z wiekiem. Ostre ataki duszności towarzyszące szczekającemu kaszlowi pojawiają się u niemowląt i dzieci w wieku przedszkolnym. To efekt opuchlizny, która przy drobnej krtani bardzo szybko może zmniejszyć światło dróg oddechowych. Jeśli chcesz poznać więcej objawów zapalenia krtani, zajrzyj na blog Dr.Max.

Kaszel krtaniowy atakuje najczęściej w środku nocy. Dla rodziców może być dużym zaskoczeniem, że dziecko kładzie się do łóżka zupełnie zdrowe, a kilka godzin później wybudza je tak ostry kaszel. W takiej sytuacji przede wszystkim nie należy zostawiać go samego w pokoju. Sytuacja wymaga nadzoru, by w razie potrzeby odpowiednio szybko zareagować.

Pierwsza pomoc w krtaniowym kaszlu u dziecka

Tym, co należy bezwzględnie zrobić w sytuacji kaszlu krtaniowego, jest obniżenie temperatury w pokoju dziecka i zwiększenie wilgotności. Najlepiej jest włączyć nawilżacz powietrza, jeśli go nie posiadasz, rozwieś w okolicy łóżka, na kaloryferze mokre ręczniki, przykryj dziecko i otwórz szeroko okno. Obrzęk krtani dobrze łagodzi lodowate powietrze. Jeśli jest zima, ubierzcie się i wyjdźcie na balkon, w cieplejsze dni usiądźcie przy otwartym zamrażalniku. W celu nawilżenia układu oddechowego sprawdzi się także nebulizacja z soli fizjologicznej. Możesz też napuścić do wanny gorącą wodę i zamknąć się z dzieckiem w zaparowanej łazience.

Kiedy należy wezwać pogotowie lub udać się z dzieckiem na SOR? Gdy wyraźnie słychać, że oddycha ono z wysiłkiem lub sygnalizuje, że sprawia mu to trudność. Charakterystycznym objawem zaburzeń oddychania jest także pojawiające się przy wdechach wgłębienie w dolnym odcinku szyi między obojczykami lub pod mostkiem na klatce piersiowej. Taka sytuacja wymaga pilnej konsultacji lekarskiej i podania leków sterydowych, a w bardziej zaawansowanych przypadkach nawet tlenu oraz adrenaliny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here