Ćwiczenia dla dyslektyków online

0
6906
ćwiczenia dla dyslektyków online

Dysleksja jest to dysfunkcja, która objawia się najczęściej w młodym wieku u młodzieży wczesnoszkolnej. Charakteryzuje się problemami z gramatyką, pisaniem oraz trudnościami w zapamiętywaniu regułek gramatycznych. Uczniowie, którzy mają problem z dysleksją bardzo często starają się sami naprawić braki w nauce wykonując szereg dodatkowych ćwiczeń na pisownię. Niestety jednak wiele takich prób kończy się niepowodzeniem, ponieważ wysiłek, który wkładają w naukę przynosi odwrotne efekty niż oczekiwali.

Brak progresu i jakichkolwiek postępów powoduje, że dziecko się tylko bardziej zniechęca do szkoły i nauki. W ten sposób wielu uczniów rezygnuje i nie ma ochoty pracować nad tą dysfunkcją, co jest oczywiście błędem. Kluczem jest systematyczna nauka w swoim tempie, a nie próba nadgonienia całego materiału w jeden czy dwa dni. Pozytywnie działają ćwiczenia dla dyslektów online, które są ogólnodostępne w internecie.

Uczniowie z dysleksją często nie rozumieją czytanego tekstu i nie umieją sporządzić prawidłowych notatek, a także mają problemy z zapamiętaniem zasad ortograficznych. Ważne jest żeby nie porównywać ucznia z dysleksją do innych dzieci, ponieważ może to wpędzić taką osobę w depresję wynikającą z niskiego poczucia własnej wartości. Konieczne jest wsparcie dla takiego ucznia i akceptacja jego słabych punktów, a także cierpliwość i pomoc w nauce. Należy pamiętać, że uczniowie z dysleksją wcale nie różnią się pod względem inteligencji od normalnych uczniów. Często nawet przewyższają oni normalne osoby, jednak przez problemy z pisaniem uważani są oni niesłusznie za mniej inteligentnych.

Najważniejszy jest systematyczny trening w domowym zaciszu przystosowany do poziomu ucznia. Należy pamiętać, że nie da się całkowicie zlikwidować dysleksji i ta dysfunkcja pozostaje już do końca życia. Można jednak jej objawy w dużym stopniu zredukować poprzez systematyczną naukę i ćwiczenia. Nie należy jednak wkuwać reguł ortograficznych na pamięć ale ważna jest systematyczna praca, czytanie książek i ćwiczenia prowadzone przez długi czas.

Ćwiczenia powinny być możliwie jak najkrótsze i jak najbardziej efektywne, żeby nie zanudzić ucznia. Najlepiej ćwiczyć każdego dnia o podobnych porach dnia w tym samym miejscu. Dzięki temu wyrobimy u ucznia nawyk systematycznej nauki i pracy nad sobą. Trzeba pamiętać, żeby wyeliminować elementy, które mogą rozpraszać ucznia takie jak laptop, komputer, telewizor czy telefon. Te elementy mogą niepotrzebnie i skutecznie zaburzyć pracę ucznia nad swoimi problemami.

Aby zniwelować objawy dysleksji potrzebna jest bardzo ciężka praca nad sobą i zrozumienie tego jak ważna jest systematyka. Trzeba także pamiętać, że każde dziecko potrzebuje innego zestawu ćwiczeń a także różnego czasu. Jednym wystarczy jeden rok a inni będą potrzebować kilka, kilkanaście lat systematycznej nauki, żeby praca przyniosła oczekiwane rezultaty. Ćwiczenia dla dyslektyków online dostępne są w internecie dla dzieci, którzy chcą uczyć się samodzielnie w domowym zaciszu.

Wiele osób woli bowiem naukę indywidualną, ponieważ obecność innych osób może ich rozpraszać oraz dekoncentrować. Nauka samemu ma wiele plusów, pomaga się mocniej skoncentrować oraz dostosować ćwiczenia do tej jednej konkretnej osoby. Ważne jest jednak, żeby posiadać nad sobą doświadczonego nauczyciela, który poprowadzi nasze dziecko przez cały etap nauki i dobierze on odpowiednie ćwiczenia przystosowane specjalnie dla ucznia. Nie należy wrzucać wszystkich dyslektyków do jednego worka i trzeba o tym pamiętać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here