W dzisiejszych czasach media coraz bardziej zachęcają do korzystania z odnawialnych źródeł energii, czyli takich, które mimo ciągłego z nich korzystania będą się odnawiać przez relatywnie krótki czas. Należą do nich: słońce, woda, wiatr, biomasa, biogaz, biopłyny oraz biopaliwa. Ich przeciwieństwem są źródła nieodnawialne: węgiel, ropa naftowa, gaz ziemny i uran.
Popularny przykład wykorzystywania źródła odnawialnego, jakim jest słońce do tworzenia energii elektrycznej to panele fotowoltaiczne. Ogniwa fotowoltaiczne zamieniają energię słoneczną w elektryczną – produkują prąd stały. Aby wykorzystywać energię z paneli fotowoltaicznych, potrzebny jest falownik, który zamieni prąd stały na prąd zmienny. Natomiast jeśli chodzi o źródło, które wykorzystuje wiatr do produkcji energii elektrycznej, to są to między innymi turbiny wiatrowe, stanowiące element elektrowni wiatrowych. Urządzenie to, za sprawą ruchu obrotowego wirnika, zamienia energię kinetyczną wiatru na pracę mechaniczną.
Jakie są zalety odnawialnych źródeł energii?
Po pierwsze, są one nieszkodliwe dla środowiska i z tego powodu nazywa się je także „zieloną energią”, a źródła, z których czerpią, są darmowe, praktycznie nieskończone i odnawiają się w krótkim czasie, w przeciwieństwie do paliw kopalnianych, których przykładem może być gaz ziemny. Wytwarzanie energii elektrycznej przez odnawialne źródła energii znacznie ogranicza emisję szkodliwych gazów i zanieczyszczeń do atmosfery. Inną zaletą jest ich opłacalność – montując panele słoneczne, nie musimy martwić się o kupno paliwa, a co za tym idzie wzrost jego ceny na rynku. Płacimy jedynie za zamontowanie samego systemu, co nie należy do najtańszych, ale zwraca się po kilku latach.
Sprawdź też: https://swiatoze.pl/jak-sektor-oze-zapewnia-nowe-miejsca-pracy/
Pod pozytywne aspekty OZE możemy także podpiąć to, jak sektor OZE zapewnia nowe miejsca pracy. Mimo wybuchu pandemii koronawirusa, w wielu państwach nastąpił rozwój energetyki, a co za tym idzie, pojawiły się nowe możliwości związane z zatrudnieniem. Pokazuje to, że opłaca się zainteresować tą branżą, ponieważ jest stabilna i nigdy nie zabraknie pracy, nawet w obliczu kryzysów, takich jak obecna pandemia, co w przypadku innych branż, takich jak na przykład gastronomia, jest nieuniknione. Obecnie w sektorze odnawialnych źródeł energii pracuje już kilkanaście milionów ludzi na całym świecie, a jest on dopiero w fazie rozwoju. Specjaliści wciąż pracują nad ulepszaniem dostępnych metod wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, tak aby były one zarówno tańsze, jak i zdrowsze dla naszej planety.
Jakie cechy będą potrzebne, aby w przyszłości móc zasilić rynek pracy OZE?
Przede wszystkim nowe miejsca pracy będą się wiązać także z nowymi kwalifikacjami, które będą wymagane od przyszłych kandydatów. Co oczywiste, będą one związane z wiedzą na temat odnawialnych źródeł energii, zarówno teoretyczną, jak i praktyczną. Potrzebne będą osoby do produkcji i montażu maszyn wykorzystujących zieloną energię. Szacuje się, że do 2050 roku liczba osób zatrudnionych w tym sektorze wyniesie 40 milionów. Szczegółowe informacje na ten temat można przeczytać na stronie swiatoze.pl. Dodatkowe miejsca pracy w związku z odnawialnymi źródłami energii wiążą się jednak ze stopniowym wymieraniem rynku pracy sektora nieodnawialnych źródeł energii.
Już teraz podejmowane są pierwsze kroki, w wyniku których w przyszłości nieodnawialne źródła energii zostaną wyparte przez OZE. Na przykład w roku 2018 zamknięto ostatnią kopalnię węgla kamiennego w Niemczech. Była to kopalnia Prosper-Haniel w Bottrop w Zagłębiu Ruhry, której początki sięgały roku 1863. Polski rząd zadeklarował natomiast, że planuje odejść od energii węglowej już za 10 lat, co wywołało liczne protesty górników, którzy domagają się wzrostu wynagrodzeń. Według oficjalnych raportów obecnie w polskim górnictwie jest zatrudnionych mniej niż 80 tysięcy pracowników, co stanowi ogromny spadek w porównaniu do lat dziewięćdziesiątych, kiedy zatrudniano niemal 400 tysięcy górników. Warto również wspomnieć o tym, jak niebezpieczna jest praca przy pozyskiwaniu energii elektrycznej z nieodnawialnych źródeł energii.
Dobrym przykładem jest wybuch reaktora w Czarnobylu. W wyniku katastrofy zmarło bezpośrednio 31 osób, a pośrednio z powodu choroby popromiennej życie straciło kilka tysięcy osób. Często słyszymy również o górnikach, którzy zostali zasypani podczas pracy w kopalni. Bardzo opłacalnym jest więc w obecnych czasach szkolenie się w dziedzinach związanych z odnawialnymi źródłami energii, ponieważ w przyszłości gwarantuje to dobrze płatną i stabilną pracę. Potrzebni są nie tylko pracownicy fizyczni jak monterzy paneli fotowoltaicznych, ale także pracownicy umysłowi, na przykład programiści zaznajomieni z rynkiem energetycznym. Poświęcając swój czas na naukę o wykorzystywaniu odnawialnych źródeł energii, zapewniamy dobrą przyszłość nie tylko sobie, ale także całemu światu. Możemy bowiem w ten sposób naprawić szkody, które wyrządziliśmy planecie, stosując nieodnawialne źródła energii.