Meble medyczne niezbędne w gabinecie zabiegowym — lista

0
293
meble medyczne

Zachowanie higieny w gabinecie lekarskim jest niezwykle ważne. W utrzymaniu czystości pomogą profesjonalne meble medyczne, które zostały stworzone z myślą o częstej dezynfekcji, jak i komforcie pacjenta. Jakie meble powinny znaleźć się w każdej placówce medycznej? Podpowiadamy.

Jak wybrać meble do gabinetu zabiegowego?

Meble medyczne to niezbędne wyposażenie ośrodków medycznych, korzystają z nich zarówno placówki prywatne, jak i publiczne. Ze względu na specyfikę miejsca, meble medyczne muszą spełniać określone wymagania. Muszą być przede wszystkim funkcjonalne. Ważny jest zatem rodzaj materiału, z którego są wykonane. Najczęściej wykorzystuje się meble metalowe, które są łatwe w czyszczeniu, a przy tym wytrzymałe.

Ponadto wysoka jakość stołów czy foteli zabiegowych powinna być potwierdzona odpowiednią certyfikacją. Wymagania sanitarne spełniają m.in. meble medyczne producenta Innow.pl, które są odporne na częstą dezynfekcję. Według rozporządzenia Ministra Zdrowia z 2019 roku, w gabinecie lekarskim muszą znajdować się meble, które są przystosowane do częstego mycia i dezynfekcji. Przepis ten dotyczy ściśle gabinetów zabiegowych, w pomieszczeniach socjalnych czy administracyjnych, jak i w placówkach opieki psychiatrycznej nie są one wymagane.

Lista niezbędnych mebli medycznych do gabinetu zabiegowego

Umeblowanie gabinetu odpowiednimi meblami pozytywnie wpływa na komfort personelu medycznego, jak i pacjentów. Meble medyczne powinny być przede wszystkim uniwersalne, bezpieczne i łatwe w sterylizacji. Poniżej prezentujemy listę mebli medycznych, które powinny się znaleźć w każdym gabinecie lekarskim.

Uniwersalny fotel zabiegowy

Rozkładany fotel zabiegowy to jeden z uniwersalniejszych mebli medycznych przyda się w każdej placówce niezależnie od dziedziny. Medyczne fotele zostały tak zaprojektowane, by wspierały prawidłową postawę ciała. Na rynku znajdziemy taborety obrotowe, z podnóżkiem w postaci obręczy lub fotele z oparciem.

Parawan medyczny

Parawany medyczne są bardzo potrzebne w przeróżnych placówkach medycznych, dbają one o zachowanie godności i praw pacjenta, pozwalają na to, by pacjent czuł się komfortowo w trakcie wizyty. Rozróżnia się parawany:

  • jednoskrzydłowe,
  • wieloskrzydłowe,
  • teleskopowe przejezdne,
  • teleskopowe ścienne.

Warto wybrać model na kółkach, ułatwi to przemieszczanie parawanu, kiedy zajdzie taka potrzeba. Dodatkowym atutem będzie wymienna zasłona do parawanu medycznego, przy częstej dezynfekcji zasłony mogą być wyeksploatowane, dobrze byłoby mieć możliwość jej wymiany.

Szafy medyczne

Szafy medyczne i kartotekowe należą do obowiązkowego wyposażenia placówki, powinny znajdować się w każdej przychodni medycznej, szpitalu czy w gabinecie lekarskim. Ułatwiają one przechowywanie kartotek pacjenta jak akcesoriów medycznych. Dobrze wykonana szafka medyczna pozwala na sprawną organizację i utrzymanie porządku w placówce.

Stół zabiegowy

Stół zabiegowy nie jest wykorzystywany tylko na sali operacyjnej, znajduje zastosowanie w wielu placówkach medycznych. Stół zabiegowy jest uniwersalnym meblem medycznym, ponieważ jest w pełni modyfikowalny, można zmienić ustawienia: oparcia, siedzenia, zagłówka czy nóg. Na rynku jest ogromny wybór modeli, część z nich jest modułowa, ma możliwość rozbudowania wyposażenia, co sprawia, że fotel zabiegowy jest niezwykle funkcjonalny.

To tylko kilka z mebli medycznych niezbędnych w gabinecie zabiegowym. Oprócz powyższych warto pamiętać również o kozetkach czy biurkach lekarskich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here